• Wentylacja mechaniczna

 • CO OFERUJEMY?

  ANALIZA POTRZEB
  WYBÓR SYSTEMU

  SPRZEDAŻ
  I MONTAŻ

  OPIEKA
  SERWISOWA

 • Wentylacja mechaniczna

  Nowoczesne budownictwo coraz częściej skłania się ku wentylacji mechanicznej, która w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej, zapewnia sprawną wymianę powietrza w każdych warunkach atmosferycznych, a przy tym pozwala na redukcję utraty ciepła.

  Dlaczego wentylowanie pomieszczeń jest tak istotne?

  obrazek z oferty

  Jeżeli instalacja wentylacyjna nie działa poprawnie, w budynku gromadzi się zużyte, zanieczyszczone powietrze. Przebywanie w takim pomieszczeniu zdecydowanie nie jest komfortowe ani korzystne dla zdrowia. Pogarsza się samopoczucie, spada koncentracja, pojawia się senność. Brak wentylacji to również ryzyko zagrzybienia i zapleśnienia ścian.

  O wentylowaniu pomieszczeń mówią przepisy, a dokładnie polska norma PN-83/B-03430. Każdy dom musi być wyposażony w instalację wentylacyjną. Niestety to, że wentylacja grawitacyjna została zaprojektowana i wykonana, jeszcze nie oznacza, że działa poprawnie. Często do wymiany zużytego powietrza na świeże w ogóle nie dochodzi.

  Nowoczesne, szczelne budynki a instalacja wentylacyjna

  Budynki sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat, z pewnością nie były tak szczelne, jak współczesne. Miało to swoje wady i zalety, przy czym oczywiście wad dopatrujemy się zdecydowanie więcej. Jednak w takich budynkach nie było problemu z wymianą zużytego powietrza na świeże, bowiem nieszczelne okna i drzwi były normą. Dziś stawia się szczelne budynki, które znacznie lepiej trzymają ciepło, ale w których trudniej o sprawne działanie wentylacji grawitacyjnej. Nawiewniki w oknach bywają niewystarczające, a kratki wywiewne w łazienkach czy kuchniach często się zastawia, gdyż wpada przez nie nieprzyjemny chłód.

  Doskonałym rozwiązaniem problemu jest kontrolowana wentylacja mechaniczna, dzięki której do każdego pomieszczenia wpada tyle świeżego powietrza, ile powinno. Ogromną zaletą tego sytemu jest także fakt, że zużyte powietrze oddaje ciepło powietrzu nawiewanemu (wentylacja nawiewno-wywiewna), dzięki czemu nie dochodzi do niechcianego ochładzania pomieszczeń.

  Wentylacja mechaniczna zamiast wentylacji grawitacyjnej

  Wentylację mechaniczną wykonuje się zamiast grawitacyjnej – wówczas nie trzeba budować specjalnych kominów, tworzyć nawiewników na oknach, ani też pamiętać o ich rozszczelnianiu. Ruch powietrza jest wymuszony przez wentylatory.

  Omówiony powyżej system to wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna, jednak w niektórych budynkach działa również wentylacja mechaniczna wywiewna (wyciągowa). W jej przypadku istnienie nawiewników w oknach czy ścianach jest konieczne, bowiem wentylator jedynie wyciąga zużyte powietrze. Nasza firma zajmuje się wykonywaniem obu rodzajów instalacji – pomożemy wybrać system, które najlepiej sprawdzi się w danym budynku. Stosowane przez nas rozwiązania są skuteczne i bezpieczne.

  PRODUCENCI Z NASZEJ OFERTY

 • MASZ PYTANIA?
  SKORZYSTAJ Z FORMULARZA

  Formularz kontaktowy

  W CZYM
  MOŻEMY POMÓC?